Start Uppåt Antavla TOM GUNNAR DAHLSTEDT Matematik Vår historia Lokalhistoria Murphy's law Länkar

Generation 0 Generation 1 Generation 2 Generation 3 Generation 4  

TOM GUNNAR DAHLSTEDT. Född 1941-09-01 i Graveröd, Hjärtum (P). Överstelöjtnant.
F KARL SVANTE GUNNAR DAHLSTEDT. Född 1903-03-15 i Graveröd, Hjärtum (P). Död 1981-11-11 i Trollhättan (P). Kamrer mm.
Ff CARL (ANDERSSON) DAHLSTEDT. Född 1862-07-26 i Dalen, Arvika västra (S). Död 1932-01-20 i Graveröd, Hjärtum (P). Distriktsveterinär.
Fff ANDERS SEGOLSSON. Född 1829-03-29 i Skällarebyn, Köla (S). Död 1913 i Dalen, Arvika västra (S). Hemmansägare.
Ffff SEGOL OLSSON. Född 1800-11-06 i Lernäs, Köla (S). Död 1881-02-19 i Dalen, Arvika västra (S). Bonde.
Förfäder
Fffm KARIN HANSDOTTER. Född 1806-01-01 i Skällarebyn, Köla (S). Förfäder
Ffm CAJSA OLSDOTTER. Född 1826-03-02 i Arvika västra (S). Död 1901-03-26 i Arvika östra (S).    
   
Fm CLARA (KLARA) LUNDGREN. Född 1865-01-03 i Herrestad (O). Död 1943-05-26 i Graveröd, Hjärtum (P). Fmf ANDERS EFRAIM LUNDGREN. Född 1821-08-17 i Järpås (R). Död i urinförgiftning ("Uraeimi") 1879-11-06 i 3. roten No 12, Strömstad (O). Kronolänsman, Stadsfiskal.
Fmff ANDERS LUNDGREN. Född 1787-12-07 i Horn (R). Död "d 5 Nov kl 3/4 till 9 pm" 1825-11-05 i Järpås (R). Komminister.
Förfäder
Fmfm JULIANA WINBERG. Född 1804-04-08 i Järpås (R). Död av slag 1860-03-26 i Källerås, Järpås (R). Förfäder
Fmm ANNA CHATARINA JOHANSDOTTER. Född 1828-06-22 i Hogen, Skredsvik (O). Död (Tumor intestine) 1910-12-24 i Strömstad, 3. roten Nr (5?). Fmmf JOHANNES OLOFSSON. Född 1777. Död 1838-03-11. Åbo.
Fmmm HELENA ANDERSDOTTER. Född 1787 i Håby (O). Död 1857-05-26 i Hogen, Skredsvik (O).
M SYSTER LILLY (LILLIE) AMELIE ANDERSON. Född 1909-01-12 i Neregården/Nedergården/Näregården, Laske-Vedum (R). Död 2001-03-05 i Trollhättan (P). Kamrer.
Mf FOLKE HAMPUS UNO ANDERSON. Född 1867-04-25 i Neregården/Nedergården/Näregården, Laske-Vedum (R). Död 1955-02-14 i Graveröd, Hjärtum (P). Kronoarrendator, inspektor, lantbrukare.
Mff ISAK WILHELM ANDERSSON. Född 1823-08-16 i Korsdalen, Stora Mellby (P). Död 1884-06-03 i Laske-Vedum (R). Sergeant vid Kungl Westgöta regemente.
Mfff NILS ANDERSSON. Född 1769-12-20. Död 1852-08-06 i Korsdalen, Stora Mellby (P). Befallningsman, inspector, brukare.
Mffm FREDRICA SOPHIA UNGE. Född 1785-07-22 i Björnås, Väne-Åsaka (P). Död 1832-09-14 i Korsdalen, Stora Mellby (P). Förfäder
Mfm HELENA SOFIA BERGQVIST. Född 1828-02-18 i Berg (R). Död 1905 i Laske-Vedum (R). Mfmf JACOB ERICSSON BERGQVIST. Född 1763-05-19 i Timmersdala (R). Död 1829-07-07 i Klockarebolet, Berg (R). Klockare.
Förfäder
Mfmm CATHARINA JONSDOTTER. Född 1795-08-24 i Björnabacken, Öglunda (R). Död 1883. Förfäder
Mm BEDA REGINA HAMMARSTRAND. Född 1867-05-02 på Fårdala, Åsle (R). Död 1946-10-29 i Graveröd, Hjärtum (P). Mmf CARL GUSTAF HAMMARSTRAND. Född 1818-06-11 i Kälvene (R). Död 1900-03-09 på St Ölstorp, Östra Bitterna, Bitterna (R). Arrendator, inspektor, lantbrukare.
Mmff CARL HAMMARSTRAND. Född 1792-01-14 i Nybygget, Grimstorp, Sandhem (R). Död 1870-12-06. Hammarsmedsmästare. "Manufacteur och smed" mellan 1821 och 1839 i Kniphammaren, Källebäcken, Gustav Adolf (R).
Förfäder
Mmfm SARA LARSDOTTER. Född (Yllestad A1:3 anger 1791) 1790-11-19 i Yllestad (R). Förfäder
Mmm ALBERTINE (ALINE) REGINA EMILIA FRIDSTEDT. Född 1826-05-01 i Gillberga (S). Död 1888-09-10 på St Ölstorp, Östra Bitterna, Bitterna (R). Språklärare, guvernant.
Mmmf JOHAN MAGNUS FRIDSTEDT. Född 1784-01-08 i Vänersborg (P). Död 1854-05-17 i Magnebyn, Gillberga (S). Hovkamrer.
Förfäder
Mmmm LOVISA (LOUISE) REGINA SCHAGERSTRÖM. Döpt 1801-04-26 i Borgvik (S). Död 1847-03-25 i Ramserud, Gillberga?. Förfäder

      Tillbaka till Släktforskning